Ришвәт бирү өчен җинаять җаваплылыгыннан азат итү мөмкинме?

2024 елның 16 феврале, җомга

Ришвәт бирүчене җинаять җаваплылыгыннан азат итү нигезләре Россия Федерациясе Җинаять Кодексының 291 статьясына (ришвәт бирү), 291.1 статьясына (ришвәт алуда арадашчылык) һәм 291.2 статьясына (кече ришвәт алуда) искәрмәләр белән каралган:

-ришвәт бирүче җинаятьне ачуга, тикшерүгә актив ярдәм итә, җинаятьне ачуга һәм тикшерүгә актив ярдәм итү кешенең җинаятькә катнашы булган кешеләрне, мәсәлән, ришвәт алучыны, арадашчыны фаш итүгә, ришвәт сыйфатында тапшырылган мөлкәтне табуга юнәлдерелгән гамәлләр башкаруыннан гыйбарәт булырга тиеш.;

- я ришвәт бирүчегә карата вазифаи зат тарафыннан ришвәт алу булган, я җинаять кылганнан соң кеше үз теләге белән җинаять эше кузгатырга хокуклы органга ришвәт бирү турында хәбәр иткән.

Вазифаи зат тарафыннан ришвәт алу һәрвакыт ришвәт бирүченең психик мәҗбүрилек шартларында эш итүен аңлата, бу хәлне ришвәт бирүчене җинаять җаваплылыгыннан азат итү шартларының берсе буларак карарга мөмкинлек бирүче сәбәп булып хезмәт итә.

Җинаять турында хәбәр (язма яки телдән) гариза бирүченең мотивларына карамастан ирекле дип танылырга тиеш. Шул ук вакытта кешенең бу җинаятьне кылуда шикләнелү сәбәпле тоткарлануы сәбәпле җинаять турында белдерүе ирекле рәвештә таныла алмый.

Ике мәҗбүри шартның берсе булмаса, кешене җинаять җаваплылыгыннан азат итеп булмый.

Кайбыч районы прокуратурасы

Сафина Роза Замир Кызы

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: