Прокуратура Кайбицкого района ПРЕДУПРЕЖДАЕТ Как не стать жертвой хищения денежных средств, совершаемых с использованием информационно-телекоммуникационных технологий

2024 елның 16 феврале, җомга

Балалары булган гаиләләргә дәүләт ярдәме чараларын гамәлгә ашыру өчен нигезләр ипотека торак кредитлары (заемнары) буенча йөкләмәләрне түләү өчен шартлар тудыру максатларында «балалары булган гаиләләргә дәүләт ярдәме чаралары турында, ипотека торак кредитлары (заемнары) буенча йөкләмәләрне түләү өлешендә һәм ипотека торак кредитларына (заемнарына) үзгәрешләр кертү хакында «2019 елның 3 июлендәге 157-ФЗ номерлы Федераль закон белән билгеләнгән»гражданлык хәле актлары турында " 1997 елның 15 ноябрендәге 143-ФЗ номерлы Федераль законның 13.2 маддәсе.

Күрсәтелгән Федераль закон нормаларына ярашлы, дәүләт ярдәме чараларына Россия Федерациясе гражданы – 01.01.2019-31.12.2023 елларда өченче балалары яки аннан соңгы балалары туган һәм ипотека буенча торак кредиты (займ) буенча заемчылар булган ана яки әти хокуклы.

Дәүләт ярдәменә хокукны билгеләгәндә Россия Федерациясе гражданнары булмаган балалар, шулай ук ата-ана хокукыннан мәхрүм ителгән яки уллыкка алуны гамәлдән чыгарган балалар исәпкә алынмый.

Дәүләт ярдәме кысаларында гражданның ипотека торак кредиты (займ) буенча бурычларын тулысынча яки өлешчә түләү мөмкинлеге бирелә, әмма 450 мең сумнан артмый.

Дәүләт ярдәменең әлеге чарасыннан бер тапкыр гына файдаланырга мөмкин, торак бина, Торак йорт яки аны төзү өчен җир участогы сатып алуга юнәлдерелгән бер генә ипотека торак кредитына карата.

Кредитны (заемны) түләү турында гариза гариза бирүче (гариза бирүчеләр) тарафыннан «ДОМ.РФ» АҖдә электрон документ формасында «дәүләт һәм муниципаль хезмәтләрнең бердәм порталы " федераль дәүләт мәгълүмат системасы аша тапшырыла (http://www.gosuslugi.ru) яки гариза бирүче (гариза бирүче) тарафыннан кредиторга (займ бирүчегә) кәгазьдә яки электрон документ формасында Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 07.09.2019 no 1170 карарында күрсәтелгән документлар исемлеген кушып җибәрелә ала.

Кредит килешүе (кредит килешүе) 01.07.2024 елга кадәр төзелергә тиеш.

Кайбыч районы прокуратурасы

Сафина Роза Замир Кызы

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: